آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, تعمیرگاه خودرو همکار مکانیک, نکات خودرویی

6 دلیل مشکل خرابی تعویض دنده دستی

6 دلیل مشکل خرابی تعویض دنده دستی

6 دلیل مشکل خرابی تعویض دنده دستی : یک گیربکس دستی که تعویض آن دشوار شده است می تواند شما را نیز به دندان قروچه وادار کند. از سنکروهای فرسوده گرفته تا مایع گیربکس کم، چندین عامل ممکن است باعث ایجاد حس چسبندگی در تعویض چوب شما شوند.

6 دلیل مشکل خرابی تعویض دنده دستی

تشخیص اینکه چه چیزی مانع از جابجایی نرم شما می شود کمی تحقیق می خواهد. در اینجا رایج‌ترین دلایل گیربکس دستی که تعویض آن سخت است، آورده شده است.

مبانی گیربکس دستی

گیربکس دستی متکی به چندین جزء کلیدی است که به طور هماهنگ برای انتقال نیروی موتور به چرخ ها کار می کنند. در قلب سیستم کلاچ قرار دارد که موتور و گیربکس را متصل و جدا می کند. از یک دیسک کلاچ، صفحه فشار، فلایویل و یاتاقان پرتابی تشکیل شده است.

هنگامی که پدال کلاچ فشار داده می شود، یاتاقان پرتاب کننده صفحه فشار را به عقب می راند و دیسک کلاچ را از چرخ فلایویل جدا می کند تا امکان تعویض دنده فراهم شود. چرخ دنده ها با اندازه های مختلف روی میل پایه و شفت خروجی نسبت های انتقال متفاوتی را ارائه می دهند. یقه ها در امتداد محور خروجی چرخدار می لغزند تا جفت دنده های مختلف را مشبک کنند.

همگام سازها با سرعت یقه و چرخ دنده هدف قبل از درگیر شدن مطابقت دارند. چنگال انتخابگر هنگام تعویض دنده، یقه را در جای خود قرار می دهد. قدرت از میل پایه به چرخ دنده های مشبک روی شفت خروجی جریان می یابد که چرخ ها را می چرخاند.

بنابراین، در حالی که به آن زرق و برق دار نیستند، اجزای یک گیربکس دستی همچنان در یک توالی پیچیده با هم کار می کنند. رقص همزمان ممکن است از دید پنهان باشد، اما برای مهار و انتقال یکپارچه نیرو به چرخ‌های محرک همچنان به حرکات دقیق نیاز است.

اگر کنجکاو هستید و می خواهید بدانید که گیربکس دستی دقیقا چگونه کار می کند، ویدیوی زیر را ببینید:

6 دلیل برای یک گیربکس دستی به سختی تعویض

وقتی گیربکس تعویض دنده شما به تدریج سخت تر می شود یا به طور ناگهانی تعویض دنده دشوارتر می شود، دلیل تقریباً مثبت یکی از موارد زیر خواهد بود.

شماره 1 – سیستم کلاچ

فلایویل کلاچ

فلایویل کلاچ

سیستم کلاچ یک وسیله نقلیه وظیفه جدا کردن و درگیر کردن نیرو به گیربکس را در زمانی که بین چرخ فلایویل موتور قرار دارد، بر عهده دارد. 6 بخش اصلی سیستم کلاچ وجود دارد:

  • سیلندر اصلی کلاچ
  • سیلندر برده
  • روکش کلاچ
  • دیسک کلاچ
  • بلبرینگ رها کنید
  • چنگال آزاد کننده کلاچ

دیسک کلاچ و شفت ورودی گیربکس با هم درگیر شده اند. و روکش کلاچ به فلایویل موتور متصل می شود.

هنگامی که پدال کلاچ را به سمت پایین فشار می دهید، فشار به سیلندر اصلی کلاچ منتقل می شود که سیلندر slave را فشار می دهد و سپس دوشاخه آزاد را فشار می دهد تا بین پوشش کلاچ و دیسک کلاچ جدا شود. در این مرحله، ماشین شما در حالت خنثی است.

این بدان معنی است که در آن لحظه چرخش موتور (قدرت) به گیربکس منتقل نمی شود. این به شما این امکان را می دهد که به راحتی با یک دسته دنده دستی تعویض کنید. با این حال، اگر سیلندر اصلی کلاچ یا سیلندر slave آسیب ببیند یا نشتی داشته باشد، تعویض دنده ها سخت تر می شود.

این می تواند به این دلیل اتفاق بیفتد که اگر سیلندر اصلی یا سیلندر اسلیو آسیب ببیند یا نشتی داشته باشد، می تواند باعث از دست دادن فشار مایع شود که باعث می شود کلاچ به درستی جدا نشود.

اگر کلاچ و موتور به درستی جدا نشوند، گیربکس دستی به سختی به هر دنده تغییر می‌کند یا حتی نمی‌تواند دنده را عوض کند.

شماره 2 – حلقه همگام ساز

آسیب حلقه همگام کلاچ

آسیب حلقه همگام کلاچ

هدف همگام ساز یا حلقه همگام، درگیر شدن بدون زحمت دنده است. حلقه از دندانه های کوچکی تشکیل شده است که به آن اجازه می دهد به آرامی توسط آستین توپی درگیر شود و سپس به چرخ دنده اصلی بپیچد.

اگر حلقه همگام ساز آسیب ببیند یا به نحوی دچار نقص شود، جابجایی گیربکس دشوار خواهد بود.

شماره 3 – چرخ دنده

دنده های انتقال آسیب دیده

دنده های انتقال آسیب دیده

جزء اصلی سیستم های گیربکس دستی دنده است که از دنده ضد، دنده عقب، دنده 1، دنده 2، دنده 3، دنده 4، دنده 5 و گاهی اوقات دنده 6 و بیشتر تشکیل شده است. هر چرخ دنده 2 دندانه دارد که کوچک و بزرگ هستند.

هدف از دندان های کوچکتر پذیرش درگیری آستین توپی با حلقه همگام ساز است. اگر این دندان‌های کوچک آسیب ببینند یا فرسوده شوند، جابجایی انتقال دشوار خواهد بود.

و هنگامی که یک دنده جابجا می شود، وظیفه دندانه های بزرگتر درگیر شدن با چرخ دنده شمارنده است که یک انتقال را به شفت خروجی می فرستد. اگر دندان های بزرگ آسیب دیده یا فرسوده شوند، گیربکس صدا ایجاد می کند.

شماره 4 – دنده هاب

بین دو دنده مختلف، یک دنده توپی وجود دارد که آنها را درگیر می کند. مثلا دنده توپی بین دنده اول و دنده دوم و بین دنده سوم و چهارم می رود. این واقعاً مانند یک پل بین این چرخ دنده ها است.

از آنجایی که دنده توپی به شفت انتقال متصل است، نمی توان آن را آزادانه چرخاند. یک چرخ دنده توپی آسیب دیده یا فرسوده ایجاد می کند برای تعویض گیربکس دستی شما.

شماره 5 – آستین توپی

آستین توپی دنده های اصلی را از چرخ دنده هاب درگیر می کند. بسته به مکانی که دنده در آن جابجا می شود، آستین توپی نیز می تواند به سمت راست و چپ حرکت کند. دنده توپی مانند تحویل دهنده درگیری است که بین دنده اصلی و دنده توپی قرار دارد.

دندانه های کوچکی بر روی دنده توپی وجود دارد که با دندانه های حلقه سنکرو هماهنگ می شود زیرا تعویض دنده در گیربکس انجام می شود. اما اگر آستین توپی آسیب ببیند یا فرسوده شود، تعویض گیربکس دشوار خواهد بود.

شماره 6 – روغن دنده کافی نیست

روغن دنده

روغن دنده

روغن دنده، برخلاف مایع گیربکس برای گیربکس های اتوماتیک، چیزی است که دنده های یک گیربکس دستی را روان می کند. ویسکوزیته بالا (ضخیم) در نظر گرفته می شود زیرا باید گرمای شدید را تحمل کند.

مطالب مرتبط : 4 علائم خرابی بلبرینگ چرخ

اگر روغن گیربکس شما نشت می کند یا حتی اگر به صورت دوره ای آن را تعویض نکنید، روغن کم در دنده خواهید داشت. هنگامی که این اتفاق بیفتد، در نهایت جابجایی آن سخت‌تر می‌شود و در نهایت آسیب به گیربکس شما منجر می‌شود.

علاوه بر این، ممکن است صداهای عجیبی از گیربکس خود یا عملکرد ضعیف خودرو بشنوید.

تعمیر و نگهداری گیربکس دستی

حفظ سلامت گیربکس دستی برای جلوگیری از هرگونه مشکل تعویض دنده مهم است. بیایید به چند جنبه کلیدی تعمیر و نگهداری گیربکس دستی نگاه کنیم که به راحتی می توانید آنها را دنبال کنید.

بررسی و حفظ سطح مناسب روغن گیربکس یا روغن دنده در وسیله نقلیه خود را عادت کنید. این به روانکاری چرخ دنده ها کمک می کند و امکان تعویض نرم دنده را فراهم می کند. توجه به رنگ و قوام مایع گیربکس همچنین می تواند به شما کمک کند تا مشکلات کوچک را قبل از تبدیل شدن به چیزی بسیار بزرگتر شناسایی کنید.

همچنین توصیه می شود کابل شیفتر را برای هر گونه علائم سایش یا آسیب بررسی کنید. کابل شیفتر معیوب می تواند منجر به تعویض سخت یا مشکل در درگیر شدن دنده ها شود. اگر متوجه هر گونه مشکلی شدید، سریعا آن را تعمیر یا تعویض کنید.

به هر گونه بو یا صداهای غیر معمول توجه کنید. اگر هنگام تعویض دنده بوی سوختن چیزی می دهد، ممکن است مشکل از کلاچ باشد. من هنگام تعویض دنده صداهای فلزی یا پچ پچ می شنوید، ممکن است روغن دنده کم باشد یا حتی ممکن است آسیبی به گیربکس وارد شده باشد.

سوالات متداول

چرا تعویض دنده اول و دنده عقب مشکل است؟

به دلایل مختلفی تغییر در حالت اول یا معکوس دشوار است. یکی از دلایل رایج، فرسوده شدن حلقه همگام ساز است که به همگام سازی سرعت دنده هنگام تعویض دنده کمک می کند. دلیل دیگر می‌تواند آسیب‌دیدگی آستین توپی یا مشکلات سیستم کلاچ، مانند نقص سیستم هیدرولیک یا کم بودن مایع کلاچ باشد.

چه چیزی باعث می شود گیربکس در زمان گرم شدن، تعویض دنده را سخت کند؟

به دلیل افزایش اصطکاک بین دنده ها، در زمان گرم شدن، تعویض گیربکس سخت می شود. این می تواند ناشی از مایع انتقال کم یا تخریب شده باشد، که با گرم شدن کارایی خود را در ارائه روانکاری مناسب از دست می دهد. همچنین می‌تواند ناشی از فرسوده شدن یا آسیب‌دیدگی اجزای گیربکس، مانند دنده‌ها یا سنکرونایزرها باشد.

چگونه آب و هوای سرد می تواند بر تغییر دنده در اتومبیل های دستی تأثیر بگذارد؟

هوای سرد می‌تواند بر تغییر دنده در خودروهای دستی تأثیر بگذارد، زیرا دمای پایین می‌تواند باعث غلیظ شدن مایع گیربکس شود و به‌عنوان روان‌کننده کارایی کمتری داشته باشد. این می تواند منجر به افزایش اصطکاک و مشکل در تعویض دنده شود.

همچنین، هوای سرد می‌تواند باعث انقباض بخش‌هایی از سیستم کلاچ شود و مشکلات احتمالی در درگیری و جدا شدن را ایجاد کند.

چرا شیفتر هنگام تعویض دنده سفت است؟

یک شیفتر سفت می تواند توسط عوامل مختلفی ایجاد شود. یکی از دلایل رایج عدم روانکاری در اتصال شیفت است که با استفاده از یک روان کننده مناسب قابل حل است. یکی دیگر از احتمالات کابل شیفتر آسیب دیده یا نامناسب است که می تواند باعث سفتی و مشکل در تعویض دنده شود.

علاوه بر این، مشکلات درون خود گیربکس، مانند سنکرونایزر فرسوده یا دنده‌های آسیب دیده، می‌تواند منجر به سفت شدن دنده شود.

آیا روغن موتور کم می تواند باعث تعویض دنده سخت شود؟

روغن موتور پایین معمولاً مستقیماً باعث تعویض سخت دنده در گیربکس دستی نمی شود. با این حال، می تواند منجر به مشکلات دیگری در موتور شود که ممکن است به طور غیرمستقیم بر نحوه تعویض ماشین شما تأثیر بگذارد.

به عنوان مثال، اگر سطح روغن موتور پایین باشد و باعث روانکاری ناکافی شود، می تواند منجر به افزایش سایش قطعات داخلی موتور و آسیب احتمالی شود. این به نوبه خود می تواند به عملکرد ضعیف و مشکلات جابجایی کمک کند.

مطالب مرتبط : 4 دلیل روشن بودن چراغ گیربکس شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *