آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ

چگونه اندازه لاستیک را بخوانیم

چگونه اندازه لاستیک را بخوانیم

چگونه اندازه لاستیک را بخوانیم : صاحبان خودرو اغلب به تمام علامت های کناره های لاستیک خود فکر نمی کنند. آنها تصور می کنند که دانستن مارک و مدل لاستیک های خود به اندازه کافی خوب است اگر آنها نیاز به تعویض لاستیک داشته باشند.

چگونه اندازه لاستیک را بخوانیم (اعداد دیوار کناری واقعاً به چه معنا هستند)

با این حال، علامت هایی نیز وجود دارد که مربوط به اندازه تایر و استانداردهای ایمنی تعیین شده توسط دولت فدرال است. قرار است نشانه‌ها ثابت کنند که لاستیک این استانداردهای ایمنی و الزامات اندازه را برآورده می‌کند.

علاوه بر این، کد یکنواخت درجه بندی کیفیت تایر نیز روی لاستیک مشخص می شود. این اطلاعات در مورد حداکثر فشار باد، بار و سرعت مجاز برای تایر ارائه می دهد.

خواندن اعداد و اندازه لاستیک

زمانی که شخصی نیاز به خرید لاستیک نو دارد، معمولاً به یک فروشگاه یا نمایندگی لاستیک می‌رود و از آنها می‌خواهد اندازه لاستیک جایگزین مورد نیاز را تعیین کنند.

اما می توانید با به دست آوردن این اطلاعات، پول زیادی پس انداز کنید و دقیقاً به لاستیک های مورد نظر خود دست پیدا کنید. تنها چیزی که لازم است این است که شما علائم کناره های لاستیک ها را درک کنید. و لاستیک صرفه جویی در فضا را در صندوق عقب فراموش نکنید. در زیر 5 روش صحیح برای خواندن سایز لاستیک آورده شده است.

نوع تایر

اسپیسر چرخ در کامیون

اسپیسر چرخ در کامیون

قبل از اینکه نگران اندازه گیری اندازه خاص تایر باشید، ابتدا باید مطمئن شوید که نوع لاستیک مناسب است. پس از همه، لاستیک هایی وجود دارد که به طور خاص برای اتومبیل های سواری، کامیون های سبک و غیره ساخته شده اند.

برای اینکه بفهمید کدام نوع لاستیک دارید، به دیواره کناری لاستیک نگاه کنید. شما باید یک سری اعداد را ببینید که با یک یا دو حرف شروع می شوند. اگر اعداد با P شروع شوند، به این معنی است که لاستیک مخصوص خودروهای سواری است. اگر با “LT” شروع شود، لاستیک برای کامیون های سبک است.

قطعات یدکی موقت (که معمولاً به آنها یدک دونات گفته می شود) علامت گذاری مشابهی دارند اما قبل از اندازه تایر با یک “T” مشخص می شوند.

عرض لاستیک

گارانتی اسپیسر چرخ

گارانتی اسپیسر چرخ

برخی از لاستیک‌ها عرض را بر حسب میلی‌متر و برخی دیگر آن را به اینچ نشان می‌دهند. اگر سه عدد روی دیواره جانبی لاستیک بعد از حرف قبلی ذکر شده می بینید، این اعداد نشان دهنده کل میلی متر عرض لاستیک هستند.

اگر بعد از حرف دو عدد دیدید بر حسب اینچ است. عرض لاستیک از یک طرف مستقیم به طرف دیگر اندازه گیری می شود.

نیسان 370z نیسمو

نیسان 370z نیسمو

پس از عرض لاستیک، یک اسلش رو به جلو و به دنبال آن یک عدد نسبت تصویر وجود خواهد داشت. نسبت ابعاد راه دیگری برای بیان نسبت عرض دیواره جانبی به ارتفاع آن است. عدد نسبت درصدی از عرض است که ارتفاع را تعیین می کند.

به عنوان مثال، اگر نسبت تصویر 60 باشد، 60 درصد از عرض تایر برابر با ارتفاع خواهد بود. هرچه نسبت تصویر بزرگتر باشد، دیواره جانبی لاستیک بلندتر/بلندتر است. وقتی ماشین‌های اسپرت را با لاستیک‌های لاغر از کنار می‌بینید، معمولاً به آنها تایرهای کم پروفیل گفته می‌شود و نسبت ابعاد پایینی دارند.

ساخت تایر

لاستیک ها تعادل ندارند

لاستیک ها تعادل ندارند

عدد نسبت ابعاد دو رقمی اغلب با یک حرف دنبال می شود. این حرف نشان دهنده نوع ساخت تایر است. رایج ترین حرفی که در اینجا یافت می شود “R” است که مخفف شعاعی است. یک مکانیک خودرو حرفه ای متوجه خواهد شد که حرف اینجا به چه معناست.

رادیال رایج ترین تکنیک ساخت و ساز مورد استفاده برای ساخت لاستیک است. برخی از حروف کمتر رایج دیگری که ممکن است در اینجا بیابید عبارتند از “B” برای سوگیری کمربند یا “D” برای سوگیری مورب.

قطر چرخ

GMC Sierra 2500HD Duramax Diesel

GMC Sierra 2500HD Duramax Diesel

عدد ذکر شده بعدی اندازه قطر چرخ است. این عدد به احتمال زیاد بر حسب اینچ خواهد بود و اندازه چرخی را که می تواند در داخل لاستیک قرار بگیرد را تعیین می کند. به عنوان مثال، اگر عدد 18 را به دنبال “R” مشاهده کردید، به این معنی است که تایر می تواند برای هر چرخی با قطر 18 اینچ مناسب باشد.

قسمت بعدی کد اندازه لاستیک، شاخص بار است که یک مقدار عددی است که حداکثر ظرفیت تحمل بار لاستیک را نشان می دهد. شاخص بار معمولاً از 75 (معادل 853 پوند) تا 125 (معادل 3638 پوند) متغیر است اما می تواند کمتر یا بیشتر از آن محدوده باشد.

نمودار Load Index زیر می تواند به شما کمک کند وزن معادل یک مقدار شاخص خاص را پیدا کنید. به یاد داشته باشید، رعایت شاخص بار توصیه شده برای وسیله نقلیه خود برای اطمینان از حداکثر ایمنی و عملکرد بسیار مهم است.

رتبه بندی سرعت

در نهایت، درجه بندی سرعت با یک حرف نشان داده می شود و حداکثر سرعتی را نشان می دهد که تایر می تواند باری را مطابق با شاخص بار خود حمل کند. رتبه بندی سرعت از L (75 مایل در ساعت) تا Y (186 مایل در ساعت) متغیر است و Z برای لاستیک هایی با سرعت بالاتر از 149 مایل در ساعت استفاده می شود.

انتخاب لاستیک با درجه سرعتی که با قابلیت های سرعت وسیله نقلیه شما مطابقت داشته باشد یا از آن فراتر رود، همانطور که سازنده آن مشخص کرده است، ضروری است. برای اطلاعات اندازه لاستیک توصیه شده، شاخص بار و رتبه بندی سرعت، همیشه با دفترچه راهنمای خودرو یا سازنده لاستیک خود مشورت کنید.

نمودار رتبه بندی سرعت

رتبه بندی سرعت حداکثر سرعت رتبه بندی حداکثر سرعت

L 75 مایل در ساعت U 124 مایل در ساعت

M 81 مایل در ساعت H 130 مایل در ساعت

N 87 مایل در ساعت V 149 مایل در ساعت

P 93 مایل در ساعت Z 149+ مایل در ساعت

Q 99 مایل در ساعت W 168 مایل در ساعت

R 106 مایل در ساعت Y 186 مایل در ساعت

S 112 مایل در ساعت (Y) 186+ مایل در ساعت

T 118 مایل در ساعت

نماد تایر مثال

اکثر لاستیک ها از نمادهای متریک تایر استفاده می کنند که عرض تایر، نسبت ابعاد، قطر چرخ و موارد دیگر را در اختیار شما قرار می دهد. با استفاده از اطلاعات بالا، در اینجا نمونه ای از رمزگشایی یک تایر با اندازه P205/60R17 82S آورده شده است.

نوع لاستیک: “P” قبل از عرض لاستیک نشان می دهد که این تایر برای خودروهای سواری است.

عرض لاستیک: عدد اول (205) نشان دهنده عرض لاستیک به میلی متر است. در این مورد، 205 میلی متر یا حدود 8.1 اینچ است.

نسبت تصویر: عدد بعدی (60) نسبت تصویر است که درصد ارتفاع تایر به عرض آن است. این به شما می گوید که ارتفاع لاستیک 60٪ از 205 میلی متر است.

ساخت تایر: حرف R نشان دهنده ساختار شعاعی است که رایج ترین نوع ساخت تایر است.

قطر چرخ: عدد زیر (17) نشان دهنده قطر چرخ بر حسب اینچ است. بنابراین، این تایر متناسب با یک چرخ 17 اینچی است.

شاخص بار: آخرین عدد (82) شاخص بار است که ظرفیت حمل بار تایر را نشان می دهد. این لاستیک دارای شاخص بار 1047 پوند است (با استفاده از نمودار در بخش بالا).

رتبه بندی سرعت: حرف آخر (S) کد امتیاز حداکثر سرعت تایر را نشان می دهد. در این مورد، این برابر با 112 MPH (با استفاده از نمودار در بخش بالا) است.

اهمیت فشار مناسب تایر

چک کردن فشار لاستیک به طور منظم (حداقل ماهانه) بسیار مهم است. بهتر است این کار را زمانی انجام دهید که سرد هستند (نه بلافاصله پس از رانندگی)، و به خصوص قبل از سفر طولانی. فشار صحیح تایر ایمنی خودرو، مصرف سوخت و فاصله ترمز را بهبود می بخشد.

برای یافتن فشار لاستیک توصیه شده برای خودروی خود، به برچسب اطلاعات تایر و بارگیری که معمولاً روی لبه درب سمت راننده قرار دارد، مراجعه کنید یا به دفترچه راهنمای مالک خودرو خود مراجعه کنید. به یاد داشته باشید، فشار صحیح لاستیک بر اساس توصیه سازنده وسیله نقلیه شما است، نه اعداد روی خود لاستیک.

ارتقاء اندازه چرخ و تایر سفارشی

ارتقاء چرخ‌ها و لاستیک‌های خودروی شما می‌تواند عملکرد و ظاهر آن را بهبود بخشد. اما انتخاب اندازه مناسب هنگام ارتقا ضروری است. در اینجا چیزی است که باید بدانید:

عرض: لاستیک پهن تر می تواند کشش بیشتری ایجاد کند، اما مطمئن شوید که پهنای لاستیک جدید با رینگ ها و چاه چرخ خودرو شما مطابقت داشته باشد بدون اینکه باعث ساییدگی شود.

قطر: افزایش قطر لاستیک شما ممکن است به اندازه رینگ بزرگتر نیز نیاز داشته باشد. این ارتقا می تواند پایداری وسیله نقلیه شما را بهبود بخشد، اما به یاد داشته باشید که ترکیب لاستیک و چرخ بزرگتر به وزن اضافه می کند و ممکن است بر کیفیت سواری شما تأثیر بگذارد.

دیواره جانبی: نسبت ابعاد کمتر منجر به کوتاه‌تر شدن دیواره جانبی تایر می‌شود که می‌تواند هندلینگ و پاسخ‌دهی را بهبود بخشد. با این حال، محتاط باشید زیرا ممکن است منجر به کیفیت سواری سخت‌تر شود.

هنگام ارتقاء چرخ ها و لاستیک های خود، همیشه با یک متخصص مشورت کنید و مطمئن شوید که اندازه سفارشی با مشخصات وسیله نقلیه شما سازگار است.

مطالب مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *