آموزش خودرو, بلاگ, تعمیرگاه خودرو همکار مکانیک

6 علائم خرابی دینام خودرو (و هزینه تعویض)

6 علائم خرابی دینام خودرو (و هزینه تعویض)

علائم خرابی دینام خودرو : دینام که گاهی اوقات به عنوان ژنراتور سنکرون شناخته می شود، جزء حیاتی سیستم شارژ خودرو است. همراه با باتری، اطمینان حاصل می کند که وسیله نقلیه شما همانطور که باید شروع می شود و به کار خود ادامه می دهد.

علائم خرابی دینام خودرو

علائم بد بودن دینام به سرعت آشکار می شود. به خواندن ادامه دهید تا بدانید به دنبال چه علائمی باشید، دینام ها چقدر عمر می کنند و میانگین هزینه تعویض دینام چقدر است.

دینام چه کاری انجام می دهد؟

دینام انرژی مکانیکی موتور در حال کار خودرو را به انرژی الکتریکی تبدیل می کند که برای تغذیه سیستم های الکتریکی خودرو و شارژ باتری استفاده می شود. این نام به این دلیل است که برق AC (جریان متناوب) ایجاد می کند که به طور دوره ای جهت را معکوس می کند.

جریان متناوب از دهه 1960 در وسایل نقلیه استفاده شده است زیرا کارآمدتر است و ولتاژ بیشتری نسبت به برق DC (جریان مستقیم) تولید می کند که یک جهته است. باتری ها و لوازم جانبی خودرو از برق DC استفاده می کنند بنابراین برق دینام با خروج از دینام به برق DC تبدیل می شود.

هنگامی که میدان مغناطیسی نسبت به سیم پیچ می چرخد، برق AC در یک سیم پیچ مسی تولید می شود. این فرآیند به عنوان القای الکترومغناطیسی شناخته می شود.

دینام چگونه کار می کند؟

اخطار: این بخش بسیار فنی است، بنابراین به راحتی به بخش علائم بد جایگزین بروید.

برای اینکه بفهمید دینام چگونه کار خود را انجام می دهد، ابتدا بدانید که چگونه آن را کنار هم قرار داده است.

این قسمت به اندازه نارگیل معمولاً نزدیک بالای موتور قرار می گیرد و از محفظه بیرونی تشکیل شده است که استاتور و روتور را می پوشاند. بدنه از آلومینیوم ساخته شده است زیرا نمی تواند مغناطیسی شود و گرما را به خوبی دفع می کند.

روتور تقریباً دارای 10 تا 20 قطب مغناطیسی است که مانند گلبرگ های گلی که از ساقه رشد می کند از یک محرک اصلی مرکزی جدا می شوند. این قطب های مغناطیسی متناوب شمال و جنوب هستند.

روتور توسط میل لنگ چرخشی یک موتور در حال کار از طریق یک تسمه (معمولاً تسمه مارپیچ در وسایل نقلیه مدرن) تغذیه می شود که به محرک اصلی متصل می شود و کل روتور را می چرخاند (به دنبال مثال قبلی، گل می چرخد). همانطور که قطب ها به این ترتیب حرکت می کنند، شار مغناطیسی ایجاد می شود.

برس‌هایی که میدان مغناطیسی را در هر قطب تولید می‌کنند، در نزدیکی قطب‌ها قرار دارند و جریان مستقیمی را از طریق حلقه‌های لغزشی در اطراف محرک اصلی به آن‌ها ارسال می‌کنند. این نیرو از یک منبع تغذیه خارجی یا از ژنراتورهای کوچک متصل به دینام های خود تحریک می شود.

مجموعه استاتور از یک سیستم کویل مسی تشکیل شده است. اغلب وسایل نقلیه از یک مجموعه سه فاز استفاده می کنند، که در آن سه مجموعه کویل مسی با فاصله 120 درجه از یکدیگر وجود دارد. این کار سه برابر یک مجموعه برق تولید می کند. با چرخش روتور، شار مغناطیسی تولید شده جریان متناوب در سیم مسی ایجاد می کند.

در انتهای دیگر دینام، یک دیود (همچنین به عنوان یکسو کننده شناخته می شود) برق AC را به برق DC تبدیل می کند که فرمتی است که در واقع می تواند توسط وسیله نقلیه استفاده شود و در باتری ذخیره شود.

خودروهای قدیمی‌تر دارای یک تنظیم‌کننده ولتاژ بین دینام و باتری هستند تا مطمئن شوند باتری خیلی کم یا زیاد برق نمی‌گیرد. این می تواند به باتری یا سایر اجزای الکتریکی آسیب برساند. در خودروهای جدید، ECU این کار را انجام می دهد.

از آنجایی که خنک‌سازی برای عملکرد مناسب دینام ضروری است، دریچه‌هایی در جلو و پشت برای دفع گرما و فن‌های خنک‌کننده وجود دارد که توسط تسمه سرپانتین نیز تغذیه می‌شوند.

چندین ترمینال در پشت دستگاه، دینام را به سیستم الکتریکی متصل می کند تا آن را خاموش و روشن کرده و داده ها را از سنسورها به ECU ارسال کند.

6 علائم خرابی دینام خودرو (و هزینه تعویض)

برخی از نقاط خرابی که دینام را تحت تأثیر قرار می دهد، یاتاقان های بد (که به روتور اجازه می دهد آزادانه بچرخد) باعث گیرکردن روتور، مشکل در سیم پیچ ها و تسمه بد (روتور درست نمی چرخد، بنابراین دینام تغذیه نمی شود) است. ).

البته نحوه نشان دادن مشکل خودرو بسته به علت اصلی متفاوت است. اگر هر یک از علائم زیر را در مورد بد بودن دینام دارید، مطمئن شوید که آن را به سرعت بررسی کنید.

شماره 1 – وسیله نقلیه روشن نمی شود/باتری خاموش می شود

وسیله نقلیه روشن نمی شود/باتری خاموش می شود

وسیله نقلیه روشن نمی شود/باتری خاموش می شود

دینام نیروی لازم برای راه اندازی خودرو را تامین نمی کند – این در واقع وظیفه باتری است. با این حال، باتری را در حین کار کردن خودرو شارژ می کند. اگر باتری قابل شارژ نباشد، ماشین روشن نمی‌شود.

این یک وضعیت دشوار است زیرا ممکن است مشکل از دینام یا خود باتری یا حتی بسیاری از مشکلات دیگر (استارت بد، شمع ها و غیره) باشد.

شماره 2 – جیغ، غرغر یا صداهای دیگر از محفظه موتور

صدای لاستیک

صدای لاستیک

دینام دارای قطعات در حال چرخش است و اگر حرکت آنها محدود شود (مانند بلبرینگ های بد) صداهای عجیب و غریبی به وجود می آید.

گرفتن روتور باعث می شود صدای خراش بلندی را ببینید، بنابراین به صداهایی که می شنوید و اتفاقاتی که با ماشین می شنوند آنها را یادداشت کنید تا به مکانیک خود بگویید. این اطلاعات می تواند سرنخ های خوبی بدهد.

شماره 3 – خرابی سیستم های الکتریکی

کولر گازی کار نمی کند

کولر گازی کار نمی کند

برق ایجاد شده توسط دینام نیز چیزی است که لوازم جانبی خودرو مانند کولر، شیشه های برقی، آینه های برقی، استریو، صندلی های گرمکن، آینه های گرم شونده، چراغ های جلو، سرگرمی و غیره را تامین می کند.

اگر متوجه شدید که همه یا همه اینها به خوبی یا اصلاً کار نمی کنند، به خصوص زمانی که خودرو در حالت دور آرام است (از آنجایی که RPM به اندازه کافی بالا نیست که در صورت وجود مشکلات دیگر، قدرت کافی تولید کند)، دینام ممکن است علت باشد.

همچنین ممکن است متوجه خرابی گیج های الکتریکی روی داشبورد خود شوید. از آنجایی که آنها اطلاعات مهمی در مورد شرایط رانندگی ایمن (یعنی سرعت) و وضعیت وسیله نقلیه شما (به عنوان مثال دمای روغن) به شما می دهند، ضروری است که در اسرع وقت رانندگی را متوقف کرده و مشکل را برطرف کنید.

دینام شما حتی ممکن است بیش از حد شارژ شده باشد که می تواند مشکلات جدی تری را به روی میز بیاورد.

شماره 4 – چراغ های هشدار ناگهانی داشبورد

روشن شدن چراغ باتری ماشین در حین رانندگی

روشن شدن چراغ باتری ماشین در حین رانندگی

همچنین به دلیل کمبود قدرت کافی، ممکن است متوجه شوید که چراغ‌های هشدار مانند چراغ باتری، «چک موتور»، «ALT» و/یا سایر چراغ‌های فانتوم روی داشبورد ظاهر می‌شوند.

وقتی ECU گرسنه برق می‌شود، مغز نمی‌تواند خوب فکر کند (مثلاً مانند زمانی که شدیداً به یک میان وعده نیاز دارید) بنابراین ممکن است سیگنال‌هایی ارسال شود که نادرست هستند.

شماره 5 – موتور خاموش

چراغ موتور را بررسی کنید

چراغ موتور را بررسی کنید

در خودروهای جدیدتر، موتور حتی ممکن است در هنگام کار به طور کامل قطع شود، زیرا انژکتورهای سوخت الکترونیکی برای عملکرد صحیح به قدرت نیاز دارند.

این مهم است که مقدار مناسب سوخت در زمان مناسب به محفظه احتراق شلیک شود تا موتور به خوبی کار کند، بنابراین مشکلات مربوط به این ممکن است چرخه احتراق را با موفقیت ادامه ندهد.

شماره 6 – بوی سوزش

بوی سوزش

بوی سوزش

در موارد شدید، مالش قطعات یا مسائل الکتریکی در دینام بد می تواند باعث بوی سوختگی شود. از آنجایی که احتمالاً نمی خواهید زیر کاپوت آتش سوزی شود، رانندگی را متوقف کنید و موارد را بررسی کنید. در بهترین حالت، پیوند قابل ذوب به دینام ذوب شد (همانطور که قرار است). بدترین حالت، دینام شما نان تست است.

هزینه تعویض دینام

معمولاً بهتر است در صورت خرابی دینام، آن را به طور کامل تعویض کنید. در حالی که موارد جدید ممکن است هزینه بر باشند، معمولاً انتخاب بهتری نسبت به گزینه های بازسازی شده یا بازسازی شده هستند. آنها احتمالاً به اندازه یک قطعه جدید دوام نخواهند داشت زیرا قطعات مکانیکی قبلاً کیلومترها روی آنها وجود دارد.

اگر نمی توانید یک دینام جدید بخرید، دینام بازسازی شده یا بازسازی شده را در فروشگاه قطعات خودروی محلی خود بررسی کنید. اگر مکانیک کار را انجام می دهد، مطمئن شوید که یک دینام جدید به شما می دهد و سعی نمی کند با استفاده از یک دینام بازسازی شده یا بازسازی شده هزینه ها را کاهش دهد.

هزینه تعویض دینام

هزینه تعویض دینام

هزینه تعویض دینام

برخی از وسایل نقلیه با نیازهای الکتریکی بیشتر، مانند آمبولانس ها یا وسایل نقلیه با سیستم های استریو بزرگ و پرقدرت، ممکن است به دینام با خروجی بالا نیاز داشته باشند که هزینه بیشتری دارد.

هزینه قطعات بسته به نوع وسیله نقلیه بسیار متفاوت است اما معمولاً بین 150 تا 300 دلار کاهش می یابد.

هزینه تعمیر دینام

تهیه قطعات جایگزین برای دینام همیشه آسان یا ممکن نیست تا خودتان آن را تعمیر کنید. برخی از وسایل نقلیه در واقع کیت های تعمیر دینام را ارائه می دهند که قیمت آنها از 20 تا 50 دلار است و می توان آنها را در یک فروشگاه قطعات خودرو محلی خریداری کرد.

راهنمای سرویس را بررسی کنید تا ببینید چه چیزی برای دینام خاص شما ارائه می شود و چه چیزی ممکن است. همچنین ممکن است بخواهید همزمان تسمه را تعویض کنید، زیرا طول عمر بسیار کمتری دارد و می تواند بعداً اگر نه الان، باعث ایجاد مشکل در دینام شود.

به طور کلی، جایگزینی دینام تقریباً همیشه بهترین گزینه در مقابل تلاش برای تعمیر است.

دینامها چقدر عمر می کنند؟

دینام باتری را شارژ نمی کند

دینام باتری را شارژ نمی کند

مانند هر چیز مکانیکی، دینام ها نیز طول عمری دارند که با شرایط مختلفی تعیین می شود. نوع وسیله نقلیه و موتور، شرایط و میزان رانندگی و بار الکتریکی همگی بر سایش دینام تأثیر می گذارند.

معمولاً یک دینام بین 80000 تا 120000 مایل یا 5 تا 8 سال کار می کند، اگرچه طول عمر می تواند به طور قابل توجهی بیشتر یا کمتر باشد.

تسمه خیلی سفت، نشت مایعات به دینام و داشتن باتری قدیمی همگی باعث می شود دینام زود بیرون بیاید.

آیا هنوز هم می توانید با دینام بد رانندگی کنید؟

از نظر فنی بله، اگر باعث توقف وسیله نقلیه شما نشود، اما نه برای مدت طولانی. دینام نمی تواند باتری را شارژ نگه دارد، بنابراین هر بار که وسیله نقلیه را روشن می کنید، احتمالاً باید آن را با پرش روشن کنید یا باتری را به صورت خارجی شارژ کنید.

هیچ کدام از اینها برای باتری خوب نیستند و در نهایت شارژ آن متوقف می شود. بنابراین، اگر باتری‌های جدیدی مانند آب نبات را تجربه می‌کنید و فکر می‌کنید که آنها مشکل دارند، عاقلانه است که دینام را بررسی کنید.

چگونه دینام خود را بارگیری کنید

برای اینکه اطلاعات بیشتری در مورد سلامت دینام به شما بدهیم، آزمایش آن با یک ولت متر (که تابعی در مولتی متر است) مفید است.

با خاموش بودن موتور خودرو، یک باتری خوب و کاملا شارژ شده باید 12.6 تا 13.2 ولت داشته باشد. با RPM خودرو در حدود 1k، ولتاژ همچنان باید بین 12 تا 14 ولت باشد. سپس لوازم جانبی را روشن کنید و دور موتور را بچرخانید – ولتاژ نباید کمتر از 12 یا بالاتر از 14 ولت باشد.

اگر هر یک از شماره های شما خارج از محدوده باشد، دینام ممکن است خراب باشد. اگر ولتاژ خیلی زیاد باشد، ولتاژ تنظیم نشده است که می تواند باعث سرخ شدن باتری شود. اگر ولتاژ خیلی کم باشد، دینام نمی تواند باتری را با شارژ کافی تامین کند که برای باتری خوب نیست.

مطالب مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *